Tweed Run Budapest 2013 ősz

Tweed Run Budapest 2013 ősz

2013. december 12., csütörtök

Vasárnapi Ötórai Tea - 2013 - 45.hét




„VASÁRNAPI ÖTÓRAI TEA” 
 20-30-as évek társasági élet szerzője: Szép Annabella
Mottó: „Volt, tehát van, van, tehát lesz.” – Karinthy Frigyes

Az egyik leghíresebb magyar színdarab: a ’20-as évek végén játszódó Illatszertár


Talán sokan emlékeznek a Tom Hanks és Meg Ryan főszereplésével készült romantikus vígjátékra, A szerelem hálójában címűre, ahol két rivális könyvesboltos gabalyodik egymásba levelezés közben, mert nem sejtik, hogy kit is rejt valójában a levelek címzettje.


Azt azonban már kevesebben tudják, hogy a történet eredetije magyar szerző tollából született ILLATSZERTÁR címen és 1937-ben mutatták be először a Pesti Színházban. A mű egy Váczi utczai illatszertárban, vagy mai szóval parfümériában játszódik a ’20-as évek végén. Közeleg a karácsony, a szól a gramofon, csilingel a villamos, odakint esik a hó. Szereplői békebeli figurák: eladó kisasszonyok, drogista fiúk, a kifutófiú s a tulajdonos Hammerschmidt úr. Balázs kisasszony és Asztalos úr, az illatszertár dolgozói szerelmesek valakikbe. Leveleznek, egy ismeretlen úriemberrel, illetve hölggyel és egészen beléjük is habarodtak. Napközben pedig egymással veszekednek, míg végül kiderül az igazság…


Az egyszerű de bájos történet olyan népszerű lett, hogy a szintén magyar származású Ernst Lubitsch 1940-ben megfilmesítette Hollywoodban The Shop Around the Corner címmel, majd jött 1949-ben Judy Garland főszereplésével egy újabb adaptáció (In he Good Old Summertime), persze Broadway-musical is (She Loves Me) és 1998-ban a már említett A szerelem hálójában (You’ve Got Mail). 


A budapesti születésű László Miklós sokáig színészként dolgozott fővárosi színházakban, kabarékban majd 1934-ben díjat nyert Legboldogabb Ember című darabjával s népszerű lett egyfelvonásosaival. 1938-ban a nácizmus elől menekülve Amerikában telepedett le s bár írt forgatókönyveket az MGM-nek, korábbi sikereit nem tudta megismételni, aminek oka részben a jó angol fordítások hiányában keresendő. Az Illatszertárt mindazonáltal máig gyakran előveszik magyar és külföldi színházak is.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése